PHP Uygulama Geliştirmek İçin En İyi 5 Php Framework

Php ile komplike uygulamalar veya web siteleri geliştirmek oldukça zor bir iş. Ancak, dünyanın en popüler sunucu tarafı betik dili olarak kabul edilen PHP yardımıyla artık web sitelerini çok kolay ve hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. PHP ilk ortaya çıktığında statik HTML dosyalarında satır içi kod parçacıklarından oluşuyordu bu güne ise geldiği nokta için çok yol kat etti.

Son zamanlarda geliştiricilerin ileri seviyede ve karmaşık yapıları olan üst düzey web siteleri ve uygulamaları yapmaları gerekiyor. PHP frameworkları işte bu noktada devreye giriyorlar ve yazılımcıların işlerini kolaşlaştırıyorlar. PHP framework adı verilen kavram saf ve karmaşık php yazılımlarının arkaplanda topluyor ve uygulamalarının geliştirilme sürecini kolaylaştırıyor belirli bazı görevlere ve işlevselliğe daha fazla vakit ayırılabilmesini sağlıyor.
PHP Framework Neden Kullanılmalıdır?

Birçok geliştiricinin PHP framework kullanmasının başlıca sebepleri şunlardır:

– Geliştirme sürecini hızlandırması ve iş odaklı çalışılmasını sağlaması

– Organize, yeniden kullanılabilir ve üzerinde düzeltme yapılabilir kodlar sunması

– Frameworklar üzerinde çalışan web uygulamalarının ölçeklendirilebilir olmasından ötürü zaman içinde gelişmenize olanak tanıması

– Sizi düşük güvenlik seviyesiyle ilgili endişelerden kurtarması

– Sunumun ve mantığın birbirinden ayırılabilmesini sağlayan MVC (Model-View-Controller) kullanması

– Nesneye yönelik programlama araçları gibi modern web geliştirme pratiklerine olanak tanıması

– Kapsamlı bir kullanıcı camiası desteği

– Performans araçları

– Yardımcı uygulamalar ve kütüphaneler

– Form onaylama

– Veritabanı soyutlama

– E-posta, takvim ve sayfa numaralama

Aşağıda web uygulamaları geliştirenlerin işini en çok kolaylaştıran 5 PHP framework yer almaktadır ve bana göre 1. sıra CodeIgniter’a aittir.

1 CodeIgniter Framework

CodeIgniter php frameworklerin en hafif ve kolay olanıdır. Hızlı ve Stabil çalışmamınıza olanak sağlar. Kurulumu ve Kullanımı çok basittir sizi yormaz karmaşık kurulum aşamaları ile sizi uğraştırmaz. Özelliklerinden ve sağladığı avantajlardan aşağıda sırası ile bahsedeceğiz.

 

MVC , Framework kavramları nedir ?

MVC , model — view — controller kelimelerinin ingilizce baş harflerinden oluşan bir terimdir. Framework ise Türkçe’ye çatı olarak çevrilmiştir. Programlama dünyasında mvc ve framework nedir dersek kısaca açıklayalım.

  1. Model : Uygulamanın sql sorguları burada çalıştırılır. Controller tarafından gelen istelerin sql sorguları burada çalıştırılıp geri döndürülür yani bir sql sorgusu için fonksiyonlarınız burada tutulur. sql sorgu örneği ; bir blog sistemindeki blog yazıları için oluşturulan model katmanımız olsun. Model dosyanız içinde yazılarla ilgili sql sorgularını burada yaparsınız ( sil , ekle , düzenle , yayınla gibi).
  2. Controller : Uygulamadaki karar mekanizmasıdır. Belirlediğiniz süzgeçlerle hangi içeriğin gösterileceği ve işleneceğine karar veren mekanizmaları burada yazıyoruz. Örneğin anasayfada blog yazıları listelenmesi gerekiyorsa modelinizi controllerınızda çağırırsınız.
  3. View : Uygulamanın kullanıcıya gösterilen kodları burada yazılıyor. Yani işlenen verilerinizi bastığınız kısım viewde tutulur. Html , css , jquery kodlarınız view içerisindeki template dosyalarımızda tutuluyor.

MVC dediğimizde artık kafanızda ufak bir şema oluşuyor olması gerekir. Basitçe özetlersek Controllerınız bir karar verir. Karardan alınan içerik modeller ile işlenir ve View de bulunan tema dosyalarınızla kullanıcıya gösterilir.

Bu yapı karmaşık ve iç içe olan kodlamanın önüne geçerek hem uygulamaya esneklik hemde yazılımcıya çalışmasında kolaylık sağlamaktadır.

Framework ise MVC yapılarını kullanarak bir çok gelişmiş özelliği içinde barındıran hazır bir çalışma alanıdır. Sizin için belirli fonksiyonları önceden hazırlamış ve size mvc yapısını kurarak projenizi kodlayacak bir çalışma alanı sunmaktadır. Evet framework bana göre bir rahat çalışma alanı gibidir.

CodeIgniter Framework’ü indirebileceğiniz Yasal Sitesi https://codeigniter.com/
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir