En iyi Ücretsiz PHP Editörler

PHP uygulamalar geliştiriken kullanabileceğimiz ve PHP’yi en verimli ve en rahat yazabileceğimiz bazı editör ve IDE’lerden bahsedeceğim.

Yazımıza başlamadan önce kısaca IDE ve editör farkından bahsetmek isterim; editörler günlük hayatta çok kez kullandığımız Notpad++ gibi hızlı düzenleme olanağı sağlayan uygulamalardır. IDE’nin açılımı ise “Integrated Development Environment” Türkçesi “Tümleşik Geliştirme Ortamı” anlamına gelir. Yani sadece yazmak ve düzenlemekle kalmayıp aynı zamanda yazdığınız kodu derleyip çalıştırabilen ve bir çok geliştirme fonksiyonunu içinde bulunduran programlardır.
Kulanabileceğimiz ücresiz IDE (editör) listesini aşağıda paylaşıyorum.

  1. Subline Text3
  2. Notepad++
  3. NetBeans => (benim favorimdir)
  4. Eclipce PDT

Programlama ile uğraşan kişilerin belkide araştırdığı en önemli konudur. Genelde yazılımcılar bu konularda yazmış bloglara göz atıp, geliştiricilerin deneyimlerinden ve programlar hakkında fikir edinebilirler. Bende bu bağlamda bir kaç satır yazmak ve kendi deneyimlediğim IDE ve editörleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben PHP ile uğraşıyorum ve genelde hızlı çalışan bir program tercih ederim. Program hantal olmamalı ve benim isteklerime anında cevap verebilmelidir… Ben Yukarıdaki listede bulunan Ücretsiz Editörlerden (IDE) NetBeans PHP versiyonunu kullanıyorum ve gayet memnunum benim şahsi tavsiyem bu ide olacaktır ama siz yinede kendinize en uygun olan editörü seçebilirsiniz.

Subline Text3

Sublime Text‘i ilk sıraya yazmamın sebebi. Çok hafif ve kolay kullanıldığı idda ediliyor olmasıdır. Fakat ben bahsedildiği kadar kolay kullanımını göremedim. Ama hakkınıda yiyemeyiz benim işime yaramaması sizlerinde işine yaramayacak anlamına gelmez. Özellikle eklenti desteğinin geniş olması en büyük avantajlarından birisidir.
Notepad++

Başka bir editör (IDE) kullanıyor olsanız bile kullandığınız işletim sisteminde masa üstünüzün vazgeçilmezlerinden birisidir. Bir çok dosyanın hızlı kontrolü ve not almak için kullanabileceğiniz pratik bir Editör olması onu vazgeçilmez kılmaktadır.

Eclipse PDT

Bencil olmayan bu harika IDE; bir çok programlama dilini özel geliştirebileceğimiz araçları eklentileri ile hizmet veriyor. Bence Eclipse IDE kategorisinde birinci sırada yer almalı, özellikle eclipse EDI java dilinde android programlama ile hayatımıza giriş yapmıştır.

Ayrıca buradaki sırala en iyiden en kötüye doğru yapılmamıştır öyle olsa benim için 1. sırada Netbeans gelirdi, yani Eclipse PDT’nin sonda olması en kötüsü o olduğu anlamına gelmiyor.

Sizin de beğendiğiniz editörleri burada paylaşabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir